Інтерв’ю Володимира Цибулька газеті «Народна Буча»: відбувається звичайний процес розслідування кримінальної справи

0
507

Наш кореспондент Інна Шевченко зустрілася з відомим українським політологом та мистецьким діячем Володимиром Цибульком. Розмова велась про останні події навколо міста Буча Київської області , зокрема про кримінальну справу проти нинішнього міського голови Бучі Анатолія Федорука. Генеральна прокуратура стверджує, що пан Федорук причетний до розкрадання гектарів земель лісу. Сторона мера останнім часом активно заявляє про політичні переслідування та тиск на місцеве самоврядування в цьому місті.

Інна  Шевченко. — Пане Володимире, розпочнемо нашу з Вами розмову з того, що останнім часом події, які відбуваються в місті Буча вийшли на всеукраїнський формат. Генеральна прокуратура, особисто Генпрокурор Юрій Луценко, ледь не щодня наголошують на тому, що триває слідство у справі Бучанського міського голови Анатолія Федорука. В ЗМІ звучить, що розслідування справи вже підходить до завершення, пану Федоруку вручена підозра про скоєння злочину і крапку справі має поставити суд. Паралельно чути думки опонентів, що справа надумана, що прокуратура нищить місцеве самоврядування в Бучі тощо. Що на Ваш погляд особливого у цій справі?

Володимир Цибулько. – Відбувається звичайний процес розслідування кримінальної справи. Якщо Ви подивитеся на сайт тієї ж ГПУ, то побачите, що таких справ багато по країні. Розслідування стосовно перевищення посадових повноважень керівниками органів місцевого самоврядування мають місце по всій країні. Проте саме в Бучі, яка знаходиться в тридцяти кілометрах від столиці, справа проти мера міста набула особливого резонансу. Вона виглядає як елемент значно більшої компанії.

Зокрема, я звернув на неї увагу, коли дізнався, що Анатолій Федорук через ЗМІ, через прийняття рішень на сесіях міської ради, звертається до Президента, Верховної  Ради, Кабінету Міністрів стосовно того, що прокуратура знищує місцеве самоврядування в Бучі. Як приклад наводиться зарештована земля на 890 гектарах, відсторонені від посад міський голова та секретар міської ради, заблоковані бюджетні рахунки, і як наслідок не виплачується зарплата бюджетникам і т.д.

Зараз дійсно в місті неможливо зареєструвати право власності на земельну ділянку або нерухомість, отримати довідку. Чи  це все відбувається через позицію Анатолія  Федорука? Чи міський голова міг дати вказівку міському центру надання адміністративних послуг(ЦНАП)  блокувати реалізації прав громадян ? Чи слідчі дії і домашні арешти позбавили місто управління? І це не може тривати довго! Місту потрібно відновити керованість. Особливо в зимовий період!

Те ж саме й по зарплатах. Коли мешканці Бучі звернулися до Державної казначейської служби за роз’ясненнями з приводу затримки зарплат, звідти відповіли: затримку відбуваються саме з вини місцевої влади.

Якщо  суд фактично позбавив міста керівника, то виникає питання: а хто тоді нарадив одночасно звільнитись з посади першому заступнику міського голови, усім трьом заступникам мера та ще й на додачу керуючому справами міської ради? І міська рада затвердила рішення про їх звільнення. Так для чого це було робити? Чи не для того щоби перевести юридичний простір справи у політичний?

І.Ш. – Анатолій Федорук вже вісімнадцять років як очолює місто, якщо людині декілька раз люди довірили цю посаду, то мабуть мер зробив для міста і ряд добрих справ?

В.Ц. – Так місто Буча – перше , що отримало статус міста в часи Незалежності України, і  досягло певного розвитку, хоча б порівняно з іншими містами Київщини та країни. Однак, якщо слідчі органи знайшли в роботі очільника міста певні порушення, то вони мають довести своє розслідування до логічного завершення, тобто, суду. На жаль – ефективність політичних інструментів часто перевищує  ефективність судових рішень. Просто судовий механізм перспективніший для встановлення справедливості  щодо Федорука і історії з Бучею.

Юрій Луценко в телепрограмі журналістки Соні Кошкіної  запропонував цілком реальний сценарій: нехай Анатолій Федорук добровільно зізнається в скоєному, відшкодує частину збитків (бо усю завдані збитки повернути просто фізично неможливо) і відбуде призначене йому з урахування пом’якшувальних обставин (співпраця зі слідством та відшкодування збитків) покарання. Тут  не тільки площина права, це мабуть і є політико-правове рішення. Чого, власне, й домагався пан Федорук  і отримав у відповідь межі компромісу від ГПУ. Схоже що на слова  про «політичне переслідування» та «знищення у Бучі місцевого самоврядування» ГПУ запропонувала доволі компромісний варіант розв’язання  конфлікту.

І.Ш. – В пресі широко висвітлюється тема арешту судом 890 гектарів лісу. Пишуть, що лісом оголошено ледь не уся територія міста Буча. А громадськість вже почала непокоїтись, що почнуть відбирати земельні ділянки на які в громадян є акти про власність. Де правда?

В.Ц. В пресі пишуть й про рішення Бучанської селищної ради від 2002 року (коли Буча була ще селищем) в якому дерева, тобто, сосни, дуби, ялини були визнанні «кущово-чагарниковою рослинністю». Тобто, ви бачите насправді здорові дерева, а на папері це чомусь «кущі та чагарники». Це вже навіть не смішно.

Саме землю під лісом перевели на підставних осіб, потім ліс зрубали і на його місці виросли багатоповерхівки. У 2014 році  Верховний Суд вже приймав рішення стосовно заборони на відчуження земель лісу першої категорії. Команда мера це рішення успішно ігнорувала, адже містом цікавилися чиновники найвищого ешелону, тому ,схоже,  земельні оборудки  були фактором виживання команди Федорука. Це,на жаль, карма всіх прикиївських міст.

І.Ш. — Нещодавно і Печерський суд прийняв рішення про заборону вчиняти будь-які дії з тими таки ж 890 гектарами землі.

В.Ц. – Якщо уважно прочитати рішення Печерського суду, то в ньому чітко написано що така заборона стосується лише 14 гектарів землі. Саме 14, і аж ніяк не 890. І мова йде про так зване «Межигір’я Калетніка». Цей сюжет і є підтвердженням моїх слів про неписані правила , які  нав’язували київські бонзи , як,  і на яких умовах, і за що саме ці гектари були виділені, теж до речі на підставних осіб, тодішньому першому віце- спікеру парламенту, а нинішньому втікачеві у Білокамянній — Ігорю Калєтніку.

І в коментарях представника прокуратури йдеться про те, що ніхто в людей не буде відбирати землю, яка їм належить по праву приватної власності. Я можу навести цей коментар: «  — 890 га землі в Бучі не заарештовано, а заарештовано близько 20 гектарів, які роздані дотичним до влади особам, в тому числі підставним. Інформація, що землі під садочками, школами, поліклінікою та іншими закладами соціальної інфраструктури арештовані не відповідає дійсності, це спекуляція. Землі добросовісних набувачів не були й не будуть арештовуватися. Владі вигідно маніпулювати, тому що вони таким чином закликають на свою сторону бучанців. Тим більше ГПУ не уповноважена накладати арешт, це виключно компетенція суду”, – коментує “Громаді Приірпіння” ситуацію з розповсюдженням фейкових статей начальник Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Володимир Гуцуляк.

“Враховуючи санкцію статті, за якою їм доведеться відповідати, це єдине, що їм лишається. Мешканці Бучі можуть бути спокійні, працівники мого підрозділу не збираються позбавляти їх власності”, – додає Гуцуляк.»

І.Ш. – Який на вашу думку прогноз розвитку подальших подій навколо конфлікту в Бучі?

В.Ц. – Навряд чи інформаційна істерія є найефективнішою технологією захисту команди Федорука. Якщо хтось з політтехнологів зумів його переконати, що потрібно розкачувати ситуацію до вибухонебезпечної, народного бунту, то це дуже хибний шлях. Йому варто перейти в конструктивне русло, визнати власні помилки, почати формувати коло нових союзників, що він умів робити в попередні роки. Навряд чи громада міста готова  виходити на місцеву революцію. Навіть ті, хто голосував за цю команду спочатку подивляться на поведінку міської ради, опонентів Федорука в міськраді, а вже тоді будуть визначатися…

Все бере свій початок від дуже вартісної землі навколо Києва. Свого часу виникла спокуса збагатитися, треба визнати цим вміло скористалися. Але прийшов й час відплати. Тим більше , що у нинішні неситі часи, привести ситуацію до хаосу не так вже й тяжко. Тоді втратять всі, а найбільше, ті, хто скористався з корупційних схем недалекого минулого.

І.Ш. Дякую за відверту розмову.

В.Ц. Дякую і Вам. Бажаю миру, спокою та процвітання Бучі.

 Наша довідка: Володимир Цибулько народився в 1964 році. Сучасний український політолог, поет та перекладач. Народний депутат Верховної Ради 4-го скликання.

Відомий як один з організаторів перших музичних фестивалів сучасної української пісні «Червона рута» та «Золотий гомін». Президент мистецької асоціації «Нова література».

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя